Newsletter 03/2013 (únor) GWG test 01_CMYK_OP

Verze PDF

GWG testy 01_CMYK_OP

První testovací sada obsahuje dva PDF soubory, které testují chování CMYK objektů při nastavených přetiscích. Zejména zpracování prvního souboru je třeba věnovat pozornost, protože reaguje na různá nastavení ripu nebo workflow.

010 CMYK OP

Tato data sledují zpracování příznaku „přetisk“ (overprint) u objektů v barvovém prostoru CMYK. Každé pole je tvořeno dvěma díly. Dolní díl je většinou vektor o barevnosti CMYK 50/50/50/0. Horní objekty ve tvaru X jsou různého typu – font, vektor, bitmapa, maska nebo jemný přechod. Jsou obarveny jako 50M v prostoru Separation a jsou nastaveny na přetisk (overprint). Přetisky se testují jako OPM 0 a OPM 1 (Overprint Mode 0 nebo 1, což je typ přetisku používaný standardně Illustratorem). V případě, že workflow nebo RIP přetisk pracuje korektně, znak X je stále neviditelný, protože má stejnou separaci jako pozadí, takže s ním splývá. A naopak, pokud je přetisk odstraněn nebo se nesprávně zpracuje, znak X má barvu 50M a na neutrálním pozadí je viditelný.

Tip: V nastavení workflow, aby vše vyšlo korektně, si dávejte pozor na to, abyste se neodstraňovaly přetisky ze CMYK objektů. Také pozor na CMYK/CMYK převody, které konvertují DeviceN barvové prostory do CMYKu, takže např. pole s jemnými přechody u tohoto souboru se chovají chybně, protože jsou konvertována do CMYKu.

011 Overprint Mode

Druhý testovací soubor z této třídy se zabývá pouze testem módů přetisku OPM 0 a OPM 1 (někde také značeno jako OPM Standard a OPM Illustrator). Rozdíl mezi módy spočívá ve fungování  kanálu CMYK, který je nulový (tedy má hodnotu 0 %). Při nastavení OPM 0 takový kanál „vykousne“ svůj tvar z objektů pod ním, zatímco u OPM 1 kanál spodní objekty přetiskne. Proto jsou u těchto testovacích polích použity barvy CMYK, které mají alespoň jeden kanál nulový, např. 0/0/10/50, který leží na objektu s barvou 90/10/90/0. Pokud na výsledném poli objevíte znak X, vaše workflow nerespektruje nastavení OPM.

Tip: Ve většině worklow nelze žádným nastavením zpracování OPM ovlivnit, jde o interní vlastnost daného software, podobně jako např. korektní zpracování fontů.