Newsletter 03/2016 (únor) Nátisk a konverze tiskových dat

Verze PDF

Digitální nátisk

Tisková norma ISO 12647-2 z roku 2013 popsala tiskový substrát novým parametrem, parametrem fluorescence (někdy značeno jako DB), který popisuje množství OBA zjasňovačů v substrátu. Pro natírané ofsetové papíry (KL/KM) je udáno, že fluroescence se pohybuje mezi 8 a 14. Aby digitální nátisk korektně pokrýval tiskový gamut Fogra51/52, aby se choval na denním světle shodně jako tiskový substrát (zamezení UV metamerie), je nutné, aby i nátiskovací médium obsahoval OBA komponenty v přibližně stejném množství jako tiskový substrát. Aktuálně používané materiály pro nátisk, který měl za úkol simulovat starou referenci Fogra39, v sobě žádné OBA komponenty záměrně neměly – nebyly třeba, protože definice Fogra39 vycházející z normy ISO 12647-2 z roku 2007 s jejich přítomností nepočítala a ani je tedy při měření nezaznamenávala. Nyní všechny tiskárny čeká „přezbrojení“ digitálního nátisku. Musí se zvolit nový druh nátiskovacího papíru a provést nové kalibrace – a pokud nemáte nový i1 Pro verze 2, pak musíte i tuto sondu dokoupit, abyste byli při kalibracích a tvorbě ICC profilu schopni měřit metodou M1, tedy světlem D50 s definovanou služkou UV záření.

Pro kategorii OBA, kde fluorescence < 8, což odpovídá reálným  hodnotám natíraných papírů na trhu (podle mých měření, většinou se fluorescence pohybuje okolo 6 až 8) a pro simulaci Fogra51 reference (coated materiál PS1) jsou k dispozici následující 3 nátiskovací materiály, které mají certifikaci Fogra:

EFI Proof Paper 8245 Semi matte
GMG CheckProof 250 Semi matte
CGS ORIS PearlPROOF OBA Semimatte 250

Pro praxi v tiskárnách nutnost použití nového média však znamená, že po přechodnou dobu (1 až 2 roky) musejí používat dva nátiskovací papíry: starý pro simulace Fogra39 a nový pro simulace Fogra51. Výměny rolí v inkoustové tiskárně nejsou příliš praktické, takže řešení jsou pouze dvě:

1. Používat dvě inkoustové tiskárny, každá osazená rolí s jiným materiálem – to se vyplatí ve velkých tiskárnách, kde je produkce digitálních nátisků vysoká. Výhodou je, že oba nátisky jsou nezávislé, papír v rolích je levnější a lépe se jeho plocha využije.
2. Využít toho, že jedna inkoustová tiskárna může zpracovávat jak papír v rolích, tak i v arších. V roli mít založené hlavní médium (např. nyní starý „OBA free“ papír pro Fogra39, za rok pak nové médium „OBA rich“ pro Fogra51), v arších pak médium záložní pro druhou simulaci. Je jasné, že cena archů papíru je vyšší než papíru v rolích a také dochází k většímu odpadu.

Konverze tiskových dat

Aby tiskárny nemusely s nástupem nové reference Fogra51 okamžitě překalibrovat tiskový stroj, je možno po nějakou dobu fungovat tak, že nová tisková data (dle Fogra51) se budou konvertovat do staré reference (dle Fogra39), pro kterou již kalibrace tiskového procesu existují a které lze korektně vytisknout. Pro tyto účely jsou vydány a volně k dispozici dva ICC DeviceLinky:

PSOcoated_v3_to_ISOcoated_v2_DeviceLink (tedy převod F51-F39)
ISOcoated_v2_to_PSOcoated_v3_DeviceLink (tedy převod F39-F51)

První ICC DeviceLink je určen pro úvodní přechodné období, kdy budou převažovat stará tisková data a tiskárny mají tiskové stroje kalibrovány na ISO normu z roku 2007. Druhý ICC DeviceLink je určen pro závěrečné přechodné období, kdy většina tiskových dat bude již vytvořena nově, ale budou ještě existovat určité zákazníci, kteří data připravují po staru, ale tiskárna má tiskový stroj nakalibrován na novou ISO normu z roku 2013. Tyto DeviceLinky se musejí v příslušném software použít tak, aby všechny objekty z PDF byly konvertovány do nového barvového prosotru. Buď existují specializované programy (Alwan ColorHub, GMG ColorServer), anebo je možnost využít Enfocus PitStop Pro nebo PitStop Server, které tyto CMYK/CMYK tabulky na tisková data dokáží aplikovat.