Newsletter 04/2016 (únor) Identifikace tiskových dat

Verze PDF

Příjem a identifikace tiskových dat

A na závěr seriálu o implementaci nové ISO normy a nových Fogra referencí do českých ofsetových tiskáren přijde asi nejrozšířenější dotaz: A jak mám poznat, o jaký typ tiskových dat, o jakou barevnost jde? Jde o barevnost podle staré reference Fogra39 nebo podle nové Fogra51? Podle čeho se tedy orientovat? Z obecných PDF dat se totiž žádným věrohodným způsobem nedá zjistit, zda byla připravena pro referenci Fogra39 nebo pro Fogra51. Jiných možností určení barevnosti je ale hned několik.

1. Zákazník data připraví ve formátu PDF/X-1a nebo PDF/X-4 a do výstupního záměru reprodukce (output intent) zapíše korektní identifikátor Fogra39 nebo Fogra51, čímž je řečeno vše. Vy jako příjemce dat se můžete podle tohoto záměru orientovat a data zpracovat příslušným způsobem. Je to sci-fi? Víceméně asi ano, ze své praxe znám asi tolik klientů, kteří by byli schopni korektní PDF/X data připravit, jako je prstů na jedné ruce s několika úrazy cirkulárkou :o)
Použitelnost v praxi: 1 %.

2. Zákazník se svými „obecnými“ PDF daty dodává i certifikovaný digitální nátisk. PDF data sice neobsahují výstupní záměr, ale certifikovaný nátisk nás bezpečně informuje o tom, jaký simulační ICC profil nebo reference byla použita při jeho výrobě. Pak lze téměř s jistotou předpokládat, že stejnou barevnost si klient přeje i na výsledném ofsetovém tisku. Tento systém již není úplné sci-fi, ale v dnešní době snižování nákladů, mnoho klientů rezignuje a certifikované nátisky nedodává.
Použitelnost v praxi: 20 %.

3. A na závěr jedna jediná, plně funkční metoda, jak zjistit o jakou barevnost se jedná - obchodní komunikace. Tiskárna musí vyvinout systém komunikace, kdy klient je nucen do objednávky zadat pro jakou referenci byla data připravena, a trvat na tom, aby se tímto problémem zabýval ještě před tím, než se začne zakázka zpracovávat. Klient barevnost nemusí specifikovat jen jako Fogra39/Fogra51 nebo jako ICC profily ISOcoated_v2/PSOcoated_v3, ale plně postačí poznámka stará/nová norma, nebo stará/nová barevnost. A pokud tedy i přes opakované výzvy obchodníka, klient toto není schopen určit, pak je nutné jej informovat (či to přímo mít v obchodních podmínkách), že neznámá/neurčená data budou zpracována pro novou barevnost Fogra51. A na konec prosím obchodníky: Jděte se s vašimi výmluvami, že klienta nebudu otravovat zbytečnými informacemi, bodnout!  
Použitelnost v praxi: 100 %.