Vliv OBA příměsí v papíru na chování tiskových barev
Tiskové norma ISO 12647-2 specifikuje nádech papíru jako souřadnice CIE Lab, ale dnes se téměř žádný tiskový papír do tolerancí nevejde, žádný grafický tiskový papír se totiž již v podstatě nevyrábí bez příměsí optických zjasňovačů, neboli tzv. OBA (Optical Brightening Agent). Výzkumem, jak tyto OBA doplňky ovlivní podání (odstín) tiskových barev, se zabývají pánové Robert Chung (Rochester Institute of Technology, USA) a Quanhui Tian (Shanghai Publishing and Printing College, China), z jejichž zprávy „Substrate Correction in ISO 12647-2 “ z konference TAGA z roku 2011 čerpám.
OBA příměsi v papíru a norma ISO 12647-2
Zjasňovače OBA jsou příměsi v nátěru papíru, které absorbují energii neviditelného záření v oblasti UV spektra a emitují ji zpět jako záření v oblasti modrého světla. Papír se pak pro lidské oko jeví jako modřejší, studenější, bělejší než shodný papír bez těchto OBA zjasňovačů. Pro normu ISO 12647-2, která definuje nádech referenčního papíru, je toto v podstatě neřešitelná situace, protože žádný na trhu dostupný papír nelze certifikovat podle aktuálních hodnot, které OBA neberou v úvahu. Vliv OBA je nejenom v ose L (tedy jas), kde se hodnota L mírně zvyšuje (papír je jakoby světlejší), ale dopad OBA je nejvýraznější v ose b, tedy v ose žluto-modré, kde hodnoty z referenčních -3 jdou více do modrých odstínů a dosahují hodnot od -5 do -7. A tento posun se samozřejmě projeví i v hodnotách CIE Lab tiskových barev CMYK. Práce „Substrate Correction in ISO 12647-2“ si klade za cíl, zjistit jak moc a kterých barev se nejvíce dotýkají změny barevnosti dané OBA zjasňovači, jak kompenzovat vliv zjasňovačů, či jak se toto dále projeví v měření nárůstu tiskového bodu a v podání neutrálních šedých odstínů.
Shoda tiskové barvy s normou ISO 12647-2
Nádech papíru vyjádřený jako CIE Lab není používán pouze pro certifikaci na shodu s ISO 12647-2, ale má významný vliv na podání tiskových barev v jejich plné ploše, kde se jeho vliv sčítá s vlivem barevných pigmentů. Ve výzkumné zprávě je uvedeno měření spektrální remise (spektrální charakteristika materiálu) nepotištěného papíru s OBA zjasňovači a bez nich, a dále pak měření spektrální remise tiskových barev CMYK nanesených ve správné síle na papíru s OBA zjasňovači a bez nich. Výsledky jsou zajímavé, i když logické.
Papír s OBA absorbuje UV světlo v oblasti 380 až 400 nm a zároveň emituje světlo v oblasti modrého záření 420 až 480 nm – to je příspěvek OBA zjasňovačů. Tiskové barvy reagují na tyto změny následovně. Barva Yellow, která absorbuje „krátké“ vlnění v oblasti modré barvy (proto ji také v denzitometrech měříme pod modrým filtrem), větší podíl modrého záření vytvořeného OBA zjasňovači pohltí a není jimi příliš dotčena, spektrální charakteristika zůstává v podstatě shodná, ať se tiskne na papír s OBA nebo bez nich.